Kino Mladosť - Viva la película! 2019 program

Viva la película! 2019 program

28.11. 18:00 Šampióni / Campeones

Bláznivá komédia rozpráva príbeh zvláštneho basketbalového družstva zloženého z mentálne postihnutých dospelých. Ich trénerom sa na základe súdneho príkazu stane Marco, ktorý dovtedy trénoval prvú ligu. Jeho odpor a zúfalstvo sa postupne mení v náklonnosť a nádej, že aj medzi zdanlivo beznádejnými hráčmi možno nájsť zmysel života. Jedna z divácky najúspešnejších komédií minulého roka je založená na známej zápletke o ľuďoch, ktorí vďaka vlastnému úsiliu a silnej vôli dokážu postaviť životným výzvam.


28.11. 20:30 Bolesť a sláva / Dolor y Gloria

Salvador Mallo je slávny filmový režisér, ktorého svet sa rúca. Cíti len prázdnotu a nie je schopný ďalej tvoriť. V spomienkach sa vracia do detstva, kedy sa s rodičmi presťahoval do Valencie. Snaží sa rozpomenúť na spaľujúcu túžbu po svojej prvej láske, ktorú stretol v Madride a na bolesť, ktorú mu priniesol rozchod. Vtedy cítil opojenie životom. Písanie sa mu stalo únikom, ale aj vyslobodením.


29.11. 18:00 Čierna sa povie Beltza / Black is Beltza

Píše sa rok 1965 a v New Yorku sa koná slávnostný sprievod, na ktorý sú pozvané aj obrie masky z Pamplony. Americké úrady ale zakážu účasť dvom čiernym „obrom“ a jeden z ich autorov Manex sa rozhodne nevrátiť sa do Španielska a bojovať. Dostane sa medzi umelecký underground, kde sa stretáva s Andym Warholom, na Kube potom s Che Guevarom, zúčastňuje sa hudobného festivalu v Monterrey a vôbec prežíva búrlivý koniec 60. rokov. Tento animovaný film pre dospelých nesie predovšetkým silné antirasistické posolstvo. Je adaptáciou pôvodného komiksu vychádzajúceho zo skutočných udalostí.


29.11. 20:30 Kráľovstvo / El reino

Strhujúci thriller, ktorý bol bezpochyby španielskou filmovou udalosťou roka 2018 pre svoju tému a až klinicky chladné odkrývanie princípov korupcie. Manuel zastáva vysokú pozíciu v politickej strane. Jedného dňa sa mu svet tohto privilegovaného kráľovstva začne rúcať a my postupne odhaľujeme zákutia korupcie prerastajúce celým systémom. Hlavný hrdina je síce podporovaný svojou rodinou, ale zároveň musí čeliť všepohlcujúcemu princípu fungovania štátu. Podstatnú úlohu v celom príbehu hrajú tiež novinári a celé vyústenie sa nesie v duchu motta „králi odchádzajú a kráľovstvá pretrvávajú“.


30.11. 18:00 Všetci to vedia / Todos lo saben

Krásna Laura prichádza do rodného Španielska na svadbu svojej sestry. Bujarú oslavu v kraji slnečných viníc však naruší zmiznutie jedného z hostí. Čoskoro sa ukáže, že pod povrchom driemu staré krivdy a tajomstvá, ktoré mali zostať zabudnuté. Najslávnejší filmový pár súčasnosti Penélope Cruz a Javier Bardem excelujú v hlavných úlohách dávnych milencov, medzi ktorými to nikdy neprestalo iskriť. Psychologický thriller dvojnásobného držiteľa Oscara – Asghara Farhadiho bol otváracím filmom festivalu v Cannes.


30.11. 20:30 Hľadá sa Oscar / En busca de Óscar

Óscar Peyrou je predsedom Španielskej asociácie filmových kritikov. Matka jeho detí, ktorú opustil kvôli mladšej žene, zomrela pred dvoma rokmi. On teraz žije v malom byte v Madride a trápi sa výčitkami svedomia. Zdrojom životnej sily sú preňho filmové festivaly. Je známy svojou radikálnou metódou písania filmových kritík len na základe plagátu k filmu. Z jeho pohľadu ide o jediný objektívny spôsob hodnotenia umeleckého diela. 


01.12. 18:00 Carmen a Lola / Carmen y Lola

Romantickému vzťahu medzi dvoma dospievajúcimi rómskymi dievčatami spoločnosť nepraje. Ako pre ich pôvod, tak aj pre ich sexuálnu orientáciu. Carmen je predurčená žiť život, ktorý je už po celé generácie rovnaký. Vydať sa a vychovať čo najviac detí. Jedného dňa sa však stretáva s Lolou. Neobyčajná Rómka sa túži dostať na univerzitu, kreslí vtáčie grafity a priťahujú ju dievčatá. Netrvá dlho a Carmen sa stáva jej „spolupáchateľkou“ vo svete, pre ktorý ich rodiny nemajú pochopenie.


01.12. 20:30 Moje drahé bratstvo / Mi querida cofradía

Carmen sníva o tom, že by sa mohla stať predsedníčkou bratstva. Bolo by to prvýkrát, kedy by sa do jeho čela postavila žena. Nakoniec je ale zvolený jej najväčší rival Ignacio. V tej chvíli sa rozbehne reťazec nečakaných udalostí, ktoré vedú k prekvapivému vyústeniu. Komediálna dráma je celovečerným debutom mladej režisérky Marty Díaz. V štýle španielskeho národného žánru „españolady“ sa jej podarilo zachovať všetky jeho potrebné atribúty – prostredie Andalúzie, miestne zvyky, špecifický jazyk aj typický humor.

  FILM HRÁME

  FACEBOOK