Kino Mladosť - Magický hlas rebelky

Magický hlas rebelky

Marte Kubišovej, dvadsaťsedemročnej speváckej hviezde populárnej hudby, bola komunistickou mocou po ruskej vojenskej okupácii Československa v roku 1968, ukončená sľubná spevácka kariéra. Dôvodom bola pravdepodobne jej pieseň Modlitba pre Martu, ktorá sa stala protestsongom okupovanej krajiny. Marta, trojnásobná Zlatá slávica a sexy symbol tej doby, sa živila lepením vreciek. Stres, vyvolaný dramatickú zmenou života a normalizačné beznádejou vyústil v pôrod mŕtveho dieťaťa sprevádzaný klinickou smrťou.

 

Prvým manželom Marty bol režisér Jan Němec, ktorý sa v roku 1974 vysťahoval do Ameriky. Svoj osud niesla bez reptania, odmietla dvorenia normalizačného režimu, a po druhom sobáši s režisérom Janom Moravcom sa odsťahovala na dedinu, kde podpísala manifest Charta 77. Ako hovorca Charty sa stala terčom výsluchov a šikanovanie Štátnej bezpečnosti. Najväčšie životné výhrou Marty bolo narodenie dcéry Kataríny v roku 1979. Martin osobný život sa prelínal s politickou tragédiou tohto národa.

 

Po dvadsaťročnom vynútenom mlčaní zažila Marta počas revolúcie v roku 1989 comeback, ktorý by jej závidela hociktorá svetová hviezda. Jej Modlitbu počúvalo plné Václavské námestie. Marta sa stala jedným zo symbolov odporu proti komunistickému totalitnému režimu, a to „len“ tým, že pravda pre ňu bola dôležitejšia ako pohodlná kariéra. Film mapuje spevácke umenie v prvej i druhej kariére, jej osobný a disidentské život aj prostredníctvom filmových archívov.

 

Magický hlas rebelky (ČR, 2014)
Réžia: Olga Sommerová

  FILM HRÁME

  TRAILER

  FACEBOOK