Kino Mladosť - Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi je dokumentárny film, prvý zo série Qatsi, ktorý sa zaoberá vzťahom človeka a moderných technológií civilizácie. Bol natočený v roku 1982 americkým režisérom Godfreyom Reggiom. Hudbu k filmu skomponoval Philip Glass. Ako kameraman sa na filme podieľal Ron Fricke, ktorý sa neskôr preslávil ako tvorca filmuBaraka.

 

Film bol v svojej dobe z hľadiska prevedenia revolučný, pretože sa sústreďuje len na obraz a hudbu, neobsahuje žiadne hovorené slovo. Film vyniká nezvyklými uhlami záberu, často tiež využíva spomalených a zrýchlených záberov, čím veľakrát umocňuje pôsobnosť určitej scény. Hudba je úzko prepojená so scenárom a strihom, badateľná je predovšetkým súhra strihu a rytmu. Vzniklo tak nadčasové dielo, ktoré, aj keď je staré takmer 30 rokov, stále presne vypovedá o stave našej civilizácie.

 

Film je prvotinou a zároveň prvý diel z plánovanej trilógie, na ktorú nadväzujú filmy Powaqqatsi (1988) a Naqoyqatsi (2002). Vzniklo tiež niekoľko filmov, ktoré sú založené na podobných princípoch, či priamo inšpirované, napríklad Microcosmos alebo Winged Migration.

  FILM HRÁME

  TRAILER

  FACEBOOK