Kino Mladosť - Ekotopfilm – Envirofilm – utorok

Ekotopfilm – Envirofilm – utorok

15:00 LENGGURU – STRATENÝ SVET

Najdôležitejšia vedecká výprava do Papuy má namierené do strateného sveta Lenggurského masívu, ktorý je izolovaný už milióny rokov. Film je odyseou multidisciplinárnej vedeckej expedície, ktorá sa ponára do jedinečného ekosystému tohto krasového masívu na hraniciach s Indickým oceánom, v západnej Papui. Ich cieľom je odhalenie záhad Lengguru. V oceánskej hlbočine, v bludisku podzemných jaskýň, v srdci dažďového pralesa, či na vrcholkoch rozoklaných hôr, všade tam odhaľujú tajomstvá evolúcie a všetkého živého – zajatcov tohto milióny rokov strateného sveta.

16:00 JANE

Známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch. Morgen ponúka neopakovateľný, intímny portrét ženy, ktorá sa napriek všetkému stala jednou z najobdivovanejších ochranárok prírody na celom svete.

17:45 HLAS ZEME

Približne 5 miliónov „ţăranii“ žije na vidieku a na okraji miest v Rumunsku. Ţaran znamená poľnohospodár, ale aj zem, „patriacich k pôde“. S takmer 50% roľníkov v Európskej únii a 13,3 milióna hektárov vyčlenených na poľnohospodárstvo patrí Rumunsko k jednému z najväčších poľnohospodárskych zdrojov Európy. Avšak v tomto regióne sa poľnohospodárstvo a drobné farmárčenie považujú skôr za prekážku, než za zdroj. Čo znamená byť rumunským roľníkom?

18:25 KMEŇ VERZUS HRDÝ ČLEN

Už tisíce rokov prechovávajú kenskí Masajovia rituál, v ktorom si mladí muži dokazujú svoje schopnosti a odvahu, keď sa vydajú savanou na lov leva. Počet afrických levov dramaticky klesá kvôli strate habitatu, pytliactvu a ich lovu. Dnes ich je v celej Afrike len 20 000. Masajovia sa rozhodli tento trend zvrátiť tým, že svoju kultúru zmenia a namiesto lovu si mladí muži merajú svoje sily v rôznych disciplínach ako atléti. V roku 2008 vznikli prvé Masajské olympijské hry a konajú sa každé dva roky v Keni. Aj naďalej si môžu dokazovať svoju odvahu a levy môžu slobodne vládnuť africkej savane…

19:30 SPOLU!

Vo svojej podstate optimistický film, ktorý predstavuje inovatívne, kreatívne a udržateľné iniciatívy z celého sveta, ktoré sú na hony vzdialené fatalistickým a skostnateným názorom. Vo filme účinkujú Rob Hopkins, ktorý rozbehol iniciatívu Towns in Transition (Mestá v prechode), občania, podnikatelia a vizionári, ktorí rozprávajú o ich úsilí ako kolektívne dosiahnuť iný a lepší spôsob života a o tom, ako vidia budúcnosť našej planéty. Film sa premieta na 5 obrazovkách v múzeu a môžeme ho sledovať na jednej tak, že obrazovky sú usporiadané v tvare kríža.

20:00 MEDVEDE Z KAMČATKY. ZROD ŽIVOTA

Juhokamčatská federálna rezervácia sa často nazýva aj medvedí raj. Prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá, odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody bez komentára, sa môžete úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou, a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

  FILM HRÁME

  FACEBOOK