Kino Mladosť - Ekotopfilm – Envirofilm – streda

Ekotopfilm – Envirofilm – streda

16:00 BOD ZLOMU. ENERGIA INAK

Prvý poľský celovečerný film o zmene klímy a nevyhnutnej energetickej revolúcii. Zistíme, čo narúša klímu Zeme a aké to má dôsledky. Existuje budúcnosť postavená na uhlí a rope? Vysporiadame sa so smogom? Čo sa musí stať, aby sa zabránilo tragédii veľkému vyhynutiu? Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie zaujímavé otázky hľadá poľský herec Marcin Dorociński.

17:30 BLOK KRÁTKYCH FILMOV

Balík krátkometrážnych titulov.

18:20 TOK ŽIVOTA

Predstavte si nádhernú životom pulzujúcu krajinu s bujnou vegetáciou, ktorá pulzuje v rytme ročných období. Miesto, kde žije množstvo druhov z ríše vtákov a hmyzu. Je to tiež Annin svet. A teraz si predstavte, že to všetko zaleje tyrkysová voda… Ako to všetko umiera a stáva sa len spomienkou na dne umelej priehrady. Prírodopisný dokumentárny film je jedinečnou prechádzkou v čase, ukazujúcou magické zákutia rieky Skawa v Malopoľskom vojvodstve (pozn. susedí so Slovenskom), ktoré už neexistujú alebo onedlho zaniknú kvôli vodnému dielu Świnna Poręba.

19:20 AMAZÓNIA POD KOPYTAMI DOBYTKA

V brazílskej Amazónii je teraz 85 miliónov kráv, tri na každého obyvateľa. V sedemdesiatych rokoch tu neboli takmer žiadne kravy a dažďový prales bol neporušený. Odvtedy zmizla časť o veľkosti Francúzska, z ktorej sa 66% transformovalo na pastviny. Veľká časť tejto zmeny je dôsledkom vládnych stimulov, ktoré priťahujú tisíce poľnohospodárov z južnejších krajín. V súčasnosti sa stádo dobytka stalo hospodárskym a kultúrnym symbolom Amazónie, ktorý silní politici obhajujú. V roku 2009 došlo k zmene hry: Úrad prokurátora žaloval veľké bitúnky a prinútil ich, aby dozerali na dodávateľské dobytčie farmy.

20:15 PO ZÁRUKE
Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

  FILM HRÁME

  FACEBOOK