Kino Mladosť - Ekotopfilm – Envirofilm – pondelok

Ekotopfilm – Envirofilm – pondelok

16:00 BUĎ SVETLO

Na juhu Francúzska budujú vedci z 37 krajín najkomplexnejší stroj o aký sa kedy ľudia pokúšali: umelé slnko. Ak sa im to podarí, osvetlia spôsob, ako vytvoriť čistú, lacnú a bohatú energiu na milióny rokov. Ak zlyhajú, bude to jedno z najväčších vedeckých zlyhaní všetkých čias. Jadrová fúzia je už mnohé desaťročia energetickým svätým grálom. Je to proces, ktorý poháňa hviezdy, primárny zdroj energie vo vesmíre. Možnosť, že fúzia môže byť na Zemi dosiahnuteľná ako zdroj energie, vedie vedcov na pokraj nášho chápania už takmer celé storočie.

17:30 THE RIGHT PLACE – DEVÄŤ OSTROVOV

Projekt Deväť ostrovov je krátky dokument z Azorských ostrovov, ktoré ležia v strede Atlantického oceánu. Odkazom filmu je potreba lepšie sa starať o náš jediný „domov“, správať sa rozumne a zodpovedne voči prírode v duchu „premysli, znova použi, recykluj“. Zdôrazňuje problém nadmernej spotreby a materializmu vo vzťahu voči prírode a surfovaniu, ako aj dôležitosť každého z nás pomôcť a zachovať našu planétu tak ako najlepšie vieme.

18:20 POSLEDNÉ PRASA

Film je lyrickou meditáciou o tom, aké to je byť vnímavou bytosťou, ktorá má silu zabíjať. Ponúka hlboký a empirický pohľad na posledný rok bukolického života farmára, ktorý narúšajú každotýždenné cesty jeho prasiat na porážku. Jeho ojedinelé, intímne hĺbanie odhaľuje narastajúci konflikt života, ktorý strávil „kupčením so smrťou“.

19:30 POSLEDNÉ DEJSTVO

Lokálne, oblastné blednutie koralov spôsobené otepľovaním morí prerástlo do globálnej hrozby. Ak máme nádej, že dokážeme koralové útesy udržať na žive aj pre ďalšie generácie, musíme zvoliť celkom novú stratégiu ich ochrany.

20:10 ZAN

Zan je dokument o posledných Okinawanských dugongoch a ľuďoch, ktorí sa snažia ochrániť ich, ako aj nádherné a rozmanité životné prostredie zátoky Henoko a Oura, v ktorých žijú. Ich osud visí na vlásku a ich miesta kŕmenia ohrozuje výstavba novej americkej vojenskej základne. Spoznáme ľudí, ktorí neúnavne pracujú na ochrane tejto krásnej časti sveta, prírodného dedičstva Japonska.

  FILM HRÁME

  FACEBOOK